توی این مقاله یه توضیحات مختصری در خصوص اندیکاتور Williams %R و کاربردش دادیم و در انتها هم تابع کمکی محاسبه این اندیکاتور برای استفاده در فیلترنویسی بورس ایران ارائه شده.

اندیکاتور Williams %R چیست؟

اندیکاتور ویلیامز که توی تحلیل تکنیکال استفاده میشه در اصل به صورت Williams %R نوشته میشه که مقدار اون بین بازه ۰ تا ۱۰۰- قرار داره.

بر اساس تجربیاتی که تا الان از اندیکاتور ویلیامز توی معاملات مختلف جمع‌آوری شده، چند تا ناحیه خاص به شکل زیر وجود داره.

مواقعی که اندیکاتور ویلیامز توی بازه‌ی مقادیر کمتر از ۸۰- قرار داره (یعنی بین ۸۰- تا ۱۰۰-) عموما توی ناحیه اشباع فروش قرار داریم و این احتمال وجود داره که فشار فروش کم و قیمت صعودی بشه.

دقیقا برعکس این حالت برای ناحیه مقادیر بالای ۲۰- این اندیکاتور (یعنی بین ۲۰- تا ۰) اتفاق میفته به این شکل که توی این ناحیه عموما اشباع خرید داریم و این احتمال وجود داره که فشار خرید کم بشه و قیمت نزولی بشه.

البته مثل اکثر اندیکاتورهای دیگه، بهتره که این اندیکاتور هم به تنهایی معیار تصمیم‌گیری قرار نگیره و همراه با سایر شاخص‌های موجود برای تحلیل استفاده بشه.

تابع محاسبه اندیکاتور ویلیامز در فیلترنویسی بورس

عموما مقدار پیش فرض دوره زمانی (period) برای این اندیکاتور ۱۴ روزه در نظر گرفته میشه که البته توی این تابع میشه به راحتی مقادیر مختلفی رو برای اون در نظر گرفت.

function (period){
var max = [ih][0].PriceMax;
var min = [ih][0].PriceMin;
for (var ipos = 0; ipos < period; ipos++) { if (max < [ih][ipos].PriceMax) max = [ih][ipos].PriceMax; } for (var ipos = 0; ipos < period; ipos++) { if (min > [ih][ipos].PriceMin)
min = [ih][ipos].PriceMin; }
R= (max – (pc)) /(max – min) * -100;
return R;
}

توضیحات اندیکاتورهای مورد استفاده در سیستم معاملاتی آی بورس

داکیومنت مربوط به توضیحات لازم در خصوص معرفی اندیکاتورهای مورد استفاده در سیستم معاملاتی آی بورس در سند زیر قابل دانلود است. این اندیکاتورها کاری مشترک از تیم آی بورس و گروه نرم افزاری طراحی سیستم‌های معاملاتی (FMP) می‌باشند. دانلود...

متن نهایی قانون مالیات بر ارزش افزوده

متن نهایی آخرین نسخه قانون مالیات بر ارزش افزوده ابلاغی به دولت

طق معمول توی صفحه اینستاگراممون بعد از گذاشتن خبر مربوط به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا، کلی بحث پیش اومد در مورد جزئیات قانون. اینجا فایل پی دی اف متن کامل قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ...

متن پیش نویس قرارداد ایران و چین

متن فارسی ویرایش نهایی پیش‌نویس تفاهم نامه ۲۵ ساله ایران و چین

با توجه به یه سری بحث‌هایی که کاربرهای عزیزمون توی صفحه اینستامون در خصوص تفاهم نامه ایران و چین داشتن، آخرین نسخه متن توافق ۲۵ ساله ایران و چین رو اینجا گذاشتیم که دوستان دانلود و مطالعه کنن. دانلود فایل...

آموزش استفاده از فیلترنویسی بورسی در سایت دیده بان بورس

آموزش راه اندازی و استفاده از اندیکاتورهای اختصاصی در متاتریدر

اگر قصد استفاده از اندیکاتورهای اختصاصی و حرفه‌ای غیر از اندیکاتورهای پیش فرض متاتریدر و اندیکاتورهای قابل دانلود از طریق خود متاتریدر را دارید، در این بخش روش راه اندازی این اندیکاتورها آموزش داده شده است. پس از دانلود اندیکاتورهای...

به بالای صفحه بردن